Teknik Bilgiler

Vinil Baskı

Vinil Baskı, Branda baskı olarak da adlandırılan baskı türüdür. Dış mekan dijital baskı makinesinde yapılan Vinil baskılar, ağırlıklı olarak dış alanlarda, açık havada kullanılmaktadır.

Kullanımına bağlı olarak ışıklı vinil baskı ve ışıksız vinil baskı şeklinde iki ayrı baskı malzemesi kullanılabilmektedir. Vinil baskı, genellikle afiş amaçlı kullanılmaktadır. Ayrı parçaların kaynak yapılarak birbirine eklenebilme özelliği nedeniyle istenilen boyuta ulaşabilmektedir. Bu özellik nedeniyle vinil baskı en çok tercih edilen dijital baskı türüdür.

Folyo Baskı

En büyük özelliği arka yüzeyinin yapışkan olması olan Folyo, Dış mekan dijital baskılarda en çok kullanılan malzemedir. Dış mekan dijital baskılarda kullanılmanın yanında iç mekan dijital baskılarda da kullanılabilmektedir.

Folyo baskı, yapışkan özelliği nedeniyle dış mekanlarda, açık alanlarda yapışmaya uygun yerlerde ve farklı yüzeylerde rahatlıkla kullanılabilir. Cam, Levha, Dakota, fotoblok, Sunta gibi bir şeyler yapıştırmaya müsait zeminler üzerine yapıştırılarak uygulanabilmektedir. Folyo baskının tercih edilmesinin en önemli özelliği yardımcı bir malzemeye ihtiyaç duymadan kullanılabilir ve uygulanabilir olmasıdır.

Folyo baskı için kullanılan folyo malzeme olarak PVC esaslı bir malzemedir. Folyolar m2 başına gram ağırlığı (m2/gr), PVC özelliği, yapışkanlık kalitesi, ve mikron kalınlığına göre sınıflandırılabilir. Bu sınıflandırmaya göre farklı kalite özelliklerine sahiptirler.

Folyo baskılar özellikle bazı uygulamalarda çok tercih edilmektedirler. Bu uygulamaların başında:

Bina Cephe Giydirme / Bina Cephe Kaplama,
Araç Giydirme / Araç Kaplama,
Cam Giydirme / Cam Sıvama,
Fuar Standları,
Pleksi Malzeme,
Polikarbon Malzeme,
Düz Yüzeyli Reklam Panoları gelmektedir.

Mesh Vinil Baskı

Mesh Baskı için kullanılan malzeme, brandanın delikli olanıdır. Normal brandanın asıldığı alanlarda, rüzgara dayanıklılığın artması amacıyla branda malzemede delikler açılmaktaydı. Mesh baskı malzemesi üzerinde bulunan delikler sayesinde daha dayanıklıdır.

Ayrıca yine delikleri sayesinde ışık geçirmektedir. Bu nedenle bina dış cephelerinde kullanılmaktadır. İç taraftan bakıldığında arka tarafın görülebilmesi nedeniyle cam cephelerde de kullanılmaktadır.

Vinil malzemede olduğu gibi, farklı parçalar birbirine kaynak edilebilmektedir. Bu nedenle büyük ölçülerde çalışma yapılan mesh baskı, açık alanlarda en çok tercih edilen dijital baskı türüdür.

One Way Vision Baskı (Perforated Vinyl; OWV )

Delikli Folyo Cephe Giydirmede Kullanılması Gereken Malzeme. Cam cepheli binaların reklam uygulaması genelde One way vision (Perforated Vinyl) kullanılarak yapılır. Delikli folyo cam gibi saydam yüzeylerde kullanılmak için üretilmiştir. One way vision (Perforated Vinyl) cam üzerine yapıştırıldığında kendi özelliğinden dolayı içeriden bakan kişi dışarıyı rahatlıkla görebilir.

Dış Mekan Duratrans Baskı

Duratrans Baskı, uygulamanın arka tarafında ışığın kullanıldığı çalışmalarda kullanılmaktadır. Duratrans baskı malzemesi, ışık geçirgen malzeme türüdür. Duratrans baskı, aynı zamanda backlit baskı olarak da adlandırılabilir. Dış alanlarda dış mekan dijital baskı makinesinden alınan duratrans baskılarda ters baskı tekniği uygulanır. Dış alanlarda ağırlıklı, açık hava ışıklı tabelalarda kullanılmaktadır.

Genel olarak arkadan ışığın vurduğu yerlerde kullanılır. Arka ışık olmayan yerlerde kullanılmaz. Duratrans malzemenin ışık geçirgenliği çok yüksektir, Folyo ve şeffaf folyo ile kıyaslandığında da çok daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Duratrans baskıda, baskının çok iyi yapılması gerekmektedir. Arkadan vuran ışığın da etkisi ile hataları çok net göstermektedir. Bu nedenle iyi kalitede iç mekan dijital baskı makinesinde uygulanmalıdır.

Dış Mekan Blackout Baskı

Blackout baskı, çift tarafına baskı yapılabilen çift taraflı vinil türüdür. Orta kısmında bulunan siyah katman sayesinde iki ayrı yüzeye yapılan baskı birbirine karışmaz. Normal şartlarda ayrı iki vinile yapılan baskı sırtsırta eklense dahi, arkadan vuran ışık ile birbirine karışabilmektedir. Oysa Blackout Baskı ile iki ayrı tarafına iki ayrı görsel baskısı yapılan malzeme arkadan ışık vursa dahi birbirine karışmamakta iki ayrı çalışma gibi durmaktadır.

Kanvas Baskı

Kanvas baskı, Tuval bezi olarak da bildiğimiz malzeme üzerine yapılan baskılardır. Kanvas kumaş, yüksek kalitede özel pamuk astarlı kumaşlardır.